Polana w Programie Konwersja Cyfrowa Domów Kultury, finansowanym ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020

Polana w Programie Konwersja Cyfrowa Domów Kultury, finansowanym ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020
Dom Kultury
14.07.2021 14:00

Jako jedna z 200 instytucji kultury w Polsce dostaliśmy dofinasowanie w kwocie 126 400 zł. w ramach Programu Konwersja Cyfrowa Domów Kultury Finansowany ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 na realizację koncepcji pn. "Video na świat - studio filmowe na Polanie Kultury w Orzyszu".

Ideą projektu jest propagowanie dorobku kultury dzięki powołaniu do życia STUDIA FILMOWEGO oraz wyeliminowanie barier braku dostępu do nowoczesnej technologii w prowadzeniu działań on-line, także dla odbiorców z niepełnosprawnością. Stworzenie specjalnej przestrzeni dedykowanej recordingowi i obróbce video w Pawilonie Cedrowym - ul. Wojska Polskiego 9C, zakup niezbędnego sprzętu i programów umożliwi prowadzenie jakościowych działań kulturalnych dla szerokiego grona odbiorców.

Wybuch epidemii pokazał, że najważniejszy jest CONTENT VIDEO, by skutecznie dotrzeć do odbiorcy. Projekt zakłada zakup sprzętu umożliwiającego zapis i przetwarzanie materiału w jakości 4K i 8K i jego archiwizację. Mimo iż posiadamy sprzęt komputerowy, jego parametry uniemożliwiiają realizację jakościowych produkcji. Studio filmowe to szansa na realizacje video, które pomimo błyskawicznego postępu technologicznego będą z biegiem lat jakościową wizytówką i promocją naszych działań i inspiracją dla odbiorców.

Dzięki realizacji zadania instytucja będzie miała możliwość zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami poprzez:

  • możliwość nagrywania wysokiej jakości audiobooków,
  • realizacji wysokiej jakości filmów z napisami,
  • dostosowanie strony internetowej do WCAG,
  • zakup urządzenia lektorskie do czytania, dla osób niewidomych i niedowidzących,
  • zakup klawiatury dla niewidomych,
  • zakup słuchawki dla dzieci ze spektrum autyzmu,
  • zakup oprogramowania powiększająco-udźwiękowiający i ubrajlawiający środowisko Windows. Dzięki swojej bogatej funkcjonalności jest jedynym programem dostosowanym dla osób słabowidzących jak i niewidomych.
  • zakup pętli indukcyjnych

W ramach projektu dokonamy zakupów sprzętu cyfrowego, przeprowadzone będą szkolenia dla 7 pracowników, zakupimy sprzęt ułatwiająjący dostęp do kultury osobom niepełnosprawnym oraz dostosujemy istniejącą stronę internetową do obowiązujących standardów WCAG - 2. 

Zapraszamy do zapoznania się z efektami działania naszego studia.

Poniżej "VIDEO REFLEKSJA" czyli inne podejście do podsumowania działalności kulturalnej Polany w roku 2021.

 

Debiut filmowy w dziedzinie filmu dokumentalnego miał miejsce w lutym 2022, upamietniający orzyskich Sybiraków i ich rodziny z okazji 82 rocznicy I zesłania Polaków na Sybir (10.02.1940 r.). Film nosi tytuł "300 gram chleba. Historie, w które zostalismy zesłani".

Kolejna produkcja studia filmowego to film z elementami komiksu, który zrealizowaliśmy z okazji rozpoczęcia Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Orzyszu, tj. 08.05.2022.

 

W ramach
Plakat informujący o konwersji cyfrowej domów kultury.
konwersja cyfrowa - wyniki konkursu. Polana Kultury zaznaczona na czerwono.