XIX Orzyskie Spotkania Folklorystyczne

XIX Orzyskie Spotkania Folklorystyczne
Dom Kultury
30.06.2024 23:45

Orzyskie Spotkania Folklorystyczne, organizowane co roku przez Polanę Kultury w Orzyszu, odbyły się 30 czerwca 2024 już po raz 19-sty. Jest to hołd w kierunku kultury ludowej, ale też okazja do integracji, nawiązania nowych relacji i zdrowej „rywalizacji” w duchu artystycznym.

Uczestnicy przeglądu przyjechali do Orzysza z 17 miejscowości: Rozogi, Nową Wieś Ełcką, Wykrot i Cięćk, Łyse, Ełk, Mazuchówkę, Rasząg, Lipniki, Kowale Oleckie, Drygały, Zbójną, Straduny, Olszewo-Borki, Czerwonka, Biała Piska, Szwejkówko. Do konkursu stanęło 39 podmiotów wykonawczych:

• 4 solistów instrumenetalistów „starych”

• 6 solistów instrumentalistów „młodych”

• 8 solistów wokalistów „starych”

• 3 solistów wokalistów „’młodych”

• 9 zespołów śpiewaczych

• 1 zespołu śpiewaczo-tanecznego

• 8 kapel

JURY w składzie: Dorota Szymańska (muzyk, pedagog), Roksana Butrym-Lampard (etnograf z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie) oraz Lech Ostrowski (muzyk, pedagog), przyjmując kryteria merytoryczno-kulturowe podjęło decyzję o przyznaniu nagród i wyróżnień następującym wykonawcom:

I miejsce: Jan Kania z Lipnik

II miejsce: Jakub Bukowski z Ełku

III miejsce: Jakub Karpuk z Ełku

SOLIŚCI INSTRUMENTALIŚCI „MŁODZI”:

I miejsce: Filip Stępkowski z Ełku

II miejsce: Piotr Gołaś z Cięćku

III miejsce: Łucja Wiśniewska z Wykrotu

Wyróżnienie: Michalina Rogińska z Ełku

SOLIŚCI WOKALIŚCI „STARZY”:

I miejsce: Ewelina Szymanowska

II miejsce: Emilia Markowska

III miejsce: Kamila Guzewicz

Wyróżnienie: Halina Komosińska

SOLIŚCI WOKALIŚCI „MŁODZI”:

I miejsce: Maria Jedwabnik

II miejsce: Aleksandra Jędrzejczyk

ZESPOŁY ŚPIEWACZE:

I miejsce: Zespół Ludowy JARKA z Kowal Oleckich

II miejsce: Kurpiowski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej

III miejsce: Drygalanki z Drygał

III miejsce: Orzyszanki OD NOVA

Wyróżnienie: Stradunianki

Wyróżnienie: Klub Spotkań Artystycznych

Wyróżnienie: Zespół Śpiewaczy ORZYSZANKI

Wyróżnienie: Zielona Dąbrowa

ZESPOŁY ŚPIEWACZO-TANECZNE:

III miejsce: Zespół Pieśni i Tańca KURPIE z Rozóg

KAPELE:

I miejsce: Kapela Trzy Czwarte z Ełku

II miejsce: Kapela Pana Tadka z Przytupem z Rasząga

III miejsce: Kapela Kiele Płota z Cięćku i Wykrotu

Wyróżnienie: Rodzinna Kapela Bałdygów z Mazuchówki

Wyróżnienie: Kapela Łysozianie z Łysych

Wyróżnienie: Kapela Lilia z Ełku

Współorganizatorem konkursu było Muzeum Michała Kajki w Ogródku reprezentowane przez P. Michal Misztal, który zorganizował koncert folklorystycznej grupy DZIKI SAD.

Nad bezpieczeństwem na placu czuwała firma Petros-Med Kursy Pierwszej Pomocy – Piotr Żmijewski oraz Ochrona Volt.

Publiczność mogła skorzystać z dodatkowych atrakcji: budki fotograficznej 360* dzięki uprzejmości Pani Iza Filiks oraz przejażdżki konnej.

Dziękujemy za pomoc organizacyjną prezesowi OSP Góra, Panu Czesławowi Wysk oraz Panu Markowi Stodulskiemu.

Za przepyszny domowy katering dziekujemy P. Małgorzata Malik i Restauracji Toscana w sercu Mazur heart

Fotogalerię przygotował Tomasz Jan Man, nasz wolontariusz, któremu bardzo serdecznie dziękujemy.

Wydarzenie przygotowała zgrana ekipa Polany Kultury w składzie: Edyta, Krzysztof, Aleksandra, Artur, Jarosław, Maja, Joanna i Ewa.

Data wydarzenia
30.06.2024 11:00
Korowód ludzi przechodzący przez most, z przodu Dyrektor Polany Kultury Pani Joanna Kamieniecka, obok niej mężczyzna w stroju ludowym gra na akordeonie, za nimi ludzie w strojach ludowych.