EtnoPolska. Edycja 2023

EtnoPolska. Edycja 2023
Dom Kultury
16.10.2023 21:00

"Orzyszanki OD NOVA - zakup strojów dla dziecięcej sekcji zespołu Orzyszanki" to projekt Polany Kultury w Orzyszu dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Eedycja 2023 i zrealizowany w okresie od 11 maja do 17 października 2023 r. 

Zadanie polega na podtrzymaniu tradycji ludowej w Orzyszu poprzez uszycie 21 kompletów strojów i zakup 21 par butów dla dziecięcej sekcji zespołu Orzyszanki. Poprzez praktyczne działanie w postaci uszycia tradycyjnych strojów przybliżyliśmy społeczności lokalnej nasze dziedzictwo, a tym samym wzmocniliśmy tożsamość kulturową. Uszycie strojów odświętnych dla frakcji dziecięcej zespołu pozwoliło także na pełniejszy proces integracji międzypokoleniowej Orzyszanek oraz ich spójny wizerunek sceniczny. Projekt jest szansą na zachowanie ciągłości zespołu. Członkinie Orzyszanek są w grupie wiekowej 65-90 lat i niezbędna jest ciągła rekrutacja. Frakcja dziecięca działa od 2013 r. - jej skład stabilizował się i zmieniał – dziś śpiewa w niej 21 dziewczynek w wieku 6-9 lat. Prezentują się w trakcie uroczystości lokalnych.

Realizacja zadania przebiegała etapowo.
Etap 1.
Przeprowadzenie procedur zamówień publicznych (lipiec 2023 ) wyłonienie wykonawcy i podpisanie umowy (sierpień 2023 ) z Jolantą Nierodzik na zaprojektowanie i uszycie 21 strojów ludowych i zakup obuwia dla zespołu Orzyszanki OD NOVA.
Etap 2.
Szycie strojów ludowych - ta część prac odbywała się w pracowni krawieckiej Jolanty Nierodzik przy ul. Orzechowej 43 w Białymstoku. Po zdjęciu miar z dzieci Pani Nierodzik wykonała 21 kompletów dziewczęcych odświętnych strojów ludowych. W skład pojedynczego kompletu wchodzi:
- biała bluzka dziecięca wykończonej haftem
- kubrak dziewczęcy wykończony zdobieniami
- spódnica z zastosowaniem kroju  ludowego na 1902 rok
- wianek ze sztucznych kwiatów na głowę
- buty - czarne baleriny
- pokrowce na stroje
Stroje przechowywane są w garderobie Orzyszanek na terenie ich pracowni folklorystycznej, zlokalizowanej w siedzibie Polany Kultury, przy ul. Wojska Polskiego 9D w Orzyszu. 
Etap 3.
Transmisja kulturowa między starszymi śpiewaczkami a dziećmi z zespołu Orzyszanki OD NOVA . W pracowniach Polany Kultury (pracownia folklorystyczna, studio nagrań, studio filmowe) odbył się cykl 6 warsztatów, w trakcie których Panie ze śpiewaczego Zespołu ORZYSZANKI podzieliły się wiedzą, doświadczeniem, wspomnieniami z dziecięcą frakcja zespołu. 
Warsztat 1 - "Tak zaczynałyśmy" - historia powstania zespołu i jego kalendarz artystyczny (czerwiec 2023)
Warsztat 2 i 3 - zajęcia wokalne skoncentrowane na wspólnym wykonaniu pieśni "W moim ogródecku", techniką białego śpiewu (wrzesień 2023)
Warsztat 4 - rejestracja wspólnego wykonania pieśni w studio nagrań wraz z video (wrzesień 2023)
Warsztat 5 - "Obrzędy - co to takiego?" - przekazanie wiedzy o rekwizytach obrzędowych i rocznym kalendarzu obrzędowym. Wspólne oglądanie archiwalnych zapisów występów obrzędowych.
3.1. Powstał film dokumentalny pt. "Orzyszanki OD NOVA - sztafeta międzypokoleniowa". Film realizowany był na Polanie Kultury sukcesywnie w trakcie realizacji projektu. Kamerzysta Polany  towarzyszył uczestnikom w trakcie poszczególnych spotkań oraz w trakcie przymierzania nowych strojów ludowych. W filmie wystąpiły: Zespół Śpiewaczy ORZYSZANKI, zespół dziecięcy Orzyszanki OD NOVA, rodzice występujących dzieci, projektantka i krawcowa - Jolanta Nierodzik oraz etnograf  Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie - Roksana Butrym-Lampard. Film udostępniony został na profilu FB Polany Kultury oraz równolegle na kanale Youtube Polany Kultury (październik 2023).
3.2. Koncert Orzyszanek w trakcie Dożynek Gminnych - odbył się 28 sierpnia na scenie plenerowej w Ogródku Jordanowskim w Orzyszu
Etap 4.
Rozliczenie projektu - analiza, zestawienie i podsumowanie przebiegu merytorycznego i finansowego zadania oraz promocji projektu.

 

 

 

 

Data wydarzenia
16.10.2023 14:00
W ramach
Plakat informujący o projekcie " Orzyszanki OD NOVA - zakup strojów dla dziecięcej sekcji zespołu Orzyszanki". Na plakacie zdjęcia dziewczynek z zespołu Orzyszanki OD NOVA w nowych strojach, oraz Orzyszanek
Dziewczynki z zespołu Orzyszanki OD NOVA w studiu nagrań, cztery dziewczynki stoją w okienku i machają do zdjęcia, reszta dziewczynek z tyłu.
W studiu nagrań Krzysztof Roszko, Za okienkiem dziewczynki z zespołu Orzyszanki OD NOVA w nowych strojach podczas nagrań.
Dziewczynki z zespołu Orzyszanki OD NOVA w studiu nagrań, w nowych strojach. Podczas nagrań. Za nim czarne tło.
Kobiety z zespołu Orzyszanki w strojach ludowych, podczas nagrań w studiu.
3 kobiety z zespołu Orzyszanki, kobieta z przodu pokazuje stare zdjęcie Orzyszanek.
Krzysztof Roszko z kamerą w studiu Orzyszanek. Z tyłu siedzą dziewczynki z zespołu Orzyszanki OD NOVA
W studiu Orzyszanek 3 kobiety z zespołu Orzyszanki, oraz 10 dziewczynek z zespołu Orzyszanki OD NOVA siedzą przy stole. Na stole pamiątki i nagrody zespołu Orzyszanki.
3 dziewczynki z zespołu Orzyszanki OD NOVA oglądają nagrody i dyplomy Orzyszanek, w tle siedzą dziewczynki.
W sali lustrzanej Polany Kultury siedzą kobiety z zespołu Orzyszanki. Przed nim kołowrotek, oraz palmy wielkanocne, za nimi gwiazda
Z prawej strony na krzesełkach siedzą dziewczynki z zespołu Orzyszanki OD NOVA, po lewej Pani Mariola Mikusek trzyma gwiazdę, za nią siedzą kobiety z zespołu Orzyszanki. W sali lustrzanej Polany Kultury.
Kobiety z zespołu Orzyszanki oraz dziewczynki z zespołu Orzyszanki OD NOVA i Pani Mariola Mikusek pozują do wspólnego zdjęcia. Za nimi Stroje Orzyszanek, przed nimi kołowrotek oraz palmy wielkanocne.
W studiu nagrań Orzyszanki oraz Orzyszanki OD NOVA. Dziewczynki z lewej strony siedzą na podłodze, kobiety z prawej strony siedzą na krzesłach.
Krzysztof Roszko wraz z Panią Krysią z zespołu Orzyszanki pozują do wspólnego zdjęcia podczas nagrań do filmu. Za nimi okno i regał z książkami.
Kobieta - mama dziewczynki z zespołu Orzyszanki OD NOVA, przed nią kamera, podczas nagrań. W sali lustrzanej Polany Kultury.
Kobieta - mama dziewczynki z zespołu Orzyszanki OD NOVA, przed nią kamera, podczas nagrań. W sali lustrzanej Polany Kultury.
Dziewczynka z zespołu Orzyszanki w nowym stroju, z wiankiem na głowie. Za nią rodzice członkiń zespołu, oraz jedna dziewczynka z zespołu w nowym stroju.
Dziewczynka z zespołu Orzyszanki w nowym stroju, z wiankiem na głowie, tańczy. Za nią rodzice członkiń zespołu, oraz jedna dziewczynka z zespołu w nowym stroju.
Dziewczynki z zespołu Orzyszanki tańczą w nowych strojach. Za nimi rodzice członkiń zespołu. W sali lustrzanej Polany Kultury.
Dziewczynki z zespołu Orzyszanki OD NOVA pozują do zdjęcia w nowych strojach.
Dziewczynki z zespołu Orzyszanki OD NOVA pozują w nowych strojach, z nimi Pani Dyrektor Polany Kultury oraz projektantka i krawcowa - Jolanta Nierodzik
Dziewczynki z zespołu Orzyszanki OD NOVA pozują w nowych strojach. Wraz nim rodzice, oraz Pani Dyrektor Polany Kultury i Pani Mariola Mikusek.
Projektantka i krawcowa - Jolanta Nierodzik, Pani Dyrektor Polany Kultury w Orzyszu, oraz dziewczynki z zespołu Orzyszanki OD NOVA. Dziewczynki wręczają kwiaty dla Pani Jolanty.
Buty od nowego stroju zespołu Orzyszanki OD NOVA
Kamizelka od nowego stroju zespołu Orzyszanki OD NOVA
Koszula od nowego stroju zespołu Orzyszanki OD NOVA
Na wieszakach nowe stroje zespołu Orzyszanki OD NOVA
Na wieszakach nowe stroje zespołu Orzyszanki OD NOVA
Spódnica od nowego stroju zespołu Orzyszanki OD NOVA
Fartuszek od nowego stroju zespołu Orzyszanki OD NOVA
Wianek od nowego stroju zespołu Orzyszanki OD NOVA
Komplet nowego stroju zespołu Orzyszanki OD NOVA
Logo Ministerstwa i Kultury Dziedzictwa Narodowego oraz logo Narodowe Centrum Kultury, oraz informacja o dofinasowaniu.